Byť bábkohercom je občas riadna gymnastika

Väčšina rodičov príde počas detstva svojich detí do kontaktu s bábkami. Hráme svojim deťom malé divadlá, viac či menej sofistikované, aby sme ich zabavili. Deti to milujú. Natiahnete si na ruku maňušku a oni zabudnú, že tam ste aj vy, vnímajú iba tú bábku. Ak ale chcete ilúziu živej bábky udržať aj na filmovom plátne, musíte bábkoherca dôkladne ukryť. Svoje o tom vedia autori populárneho bábkového projektu Hanička a Murko, ktorí v týchto dňoch prinášajú fanúšikom premiéru celovečernej rozprávky Kúzelný kvet.

Zdroj: TV JOJ

“S tvorbou pre deti pod hlavičkou Hanička a Murko sme začali v roku 2017. Mali sme šťastie, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s naozaj šikovnými bábkohercami. Viacerí boli absolventmi VŠMÚ, niektorí na tejto škole ešte študovali. Zvykli sme si, že pri natáčaní videoklipov a vzdelávacích videí riešime, aby hercov nebolo vidno. Ale pri točení filmu, to bolo niekoľkonásobne zložitejšie,” informuje scenáristka a režisérka filmu a spoluautorka celého projektu Lucia Zimanyiová.

Zdroj: TV JOJ

“K dvom až trom bábkohercom, ktorí zvyčajne ovládajú Haničku a Murka, pribudli totiž ďalší dvaja - keďže vo väčšine scén účinkujú s Haničkou a Murkom ešte ďalšie bábkové zvieratká. A dôkladne ukryť 5 bábkohercov, aby im netrčali vlasy či ruky, bolo naozaj náročné. Pri výbere lokácií sme si neustále kládli otázku: Kam ich ukryjeme? Obdivujeme všetkých bábkohercov, s ktorými spolupracujeme. Často pracujú v krkolomných podmienkach, “poskladaní” tak, aby ich nebolo vidno, zároveň však musia pracovať s bábkami tak, aby vyzerali ako živé. A v konečnom výsledku ich nevidno, pre diváka ostávajú neviditeľní,” dodáva.

Zdroj: TV JOJ

Ako to pri točení vyzerá, si môžete pozrieť na týchto fotkách “pred” a “po”. Na vrchnej fotke vidíte proces natáčania, na spodnej výsledný záber vo filme. Rozdiel je niekedy neuveriteľný!

Exkluzívnu premiéru novej celovečernej rozprávky Haničky a Murka “Kúzelný kvet” si môžete pozrieť 27.11. o 10:00 hod. na www.joj.sk.

Film ostane v archíve až do nedele 29.11. do polnoci. Vstupenky kúpite v sieti https://www.inviton.joj.sk a Predpredaj.sk.