Dominikánska republika

(República Dominicana)
Vznik: 27. februára 1844
Počet obyvateľov: 9 183 984
Rozloha: 47 442 km²
Hlavné mesto: Santo Domingo
Forma štátu: prezidentská republika
Mena: dominikánske peso
Internetová doména: .do
Kto túži nájsť pravý tropický raj, tak pre neho je Dominikánska republika tým správnym miestom. Ostrovnému štátu, ktorý susedí s Haiti (spolu sa delia o ostrov Hispaniola), sa zvykne hovoriť aj Perla Karibiku. Nájdete tu nielen krištáľovo čisté more, ale i najúrodnejšie údolie a najväčšie suché stepné oblasti, najväčšie jazero, najhlbšiu plošinu a najvyššiu horu, najviac národných parkov a najdlhšie palmové pláže celého Karibiku. Na svoje si prídu milovníci odpočinku, romantici a dobrodruhovia. 
Ostrov objavil v roku 1492 Krištof Kolumbus a dlhé roky bol pod španielskou nadvládou, ktorú na určitý čas vystriedali Francúzi, oblasť neskôr dobili aj Haiťania. Od roku 1844 je Dominikánska republika nezávislou, aj keď až do roku 1940 tu mali značný vplyv Spojené štáty americké. V súčasnosti patrí Dominikánska republika medzi najstabilnejšie demokratické systémy v Karibskej oblasti a darí sa jej aj v hospodárskej oblasti, predovšetkým v poľnohospodárstve. Pestuje sa tu cukrová trstina, kakao, tabak, bavlna, ryža, banány, zemiaky či kukurica. 
Samozrejme, veľká časť príjmov krajiny je závislá na turizme, ktorý je najvýznamnejším odvetvím. V oblasti služieb pracuje aj väčšina obyvateľov. Mestá, horské a pobrežné hotelové komplexy ponúkajú množstvo možností ubytovania. V spojení s bohatou kultúrou, možnosťou športovania, a bielymi plážami lemovanými palmami, to prináša Dominikánskej republike dobrú pozíciu medzi ostatnými turistickými destináciami. Turizmus sa vo veľkej miere sústreďuje na pobreží na severe, východe, juhovýchode a juhozápade. Podnebie je tropické s charakteristikami prímorských oblastí. Priemerné teploty sú 23 °C v ranných hodinách a 32 °C okolo obeda. Teploty v priebehu roka len zriedkakedy klesajú pod 16 °C. V období od júna do novembra sa v Dominikánskej republike môžu vyskytnúť hurikány, vrchol sezóny predstavuje august a september. Obdobie dažďov dosahuje vrchol od mája do júla a od októbra do novembra.
Zaujímavý je miestny školský systém – materské škôlky sú výhradne súkromné, základné, stredné a vysoké školy sú už aj verejné aj súkromné. V súčasnosti sa odhaduje, že v krajine je 17% obyvateľstva negramotných. Hlavné mesto Santo Domingo sa pýši titulom Najstaršie mesto v Novom svete založené Európanmi, založili ho v roku 1498. Tradičným jedlom je sancocho pripravené z troch druhov mäsa. Chccarrones de pollo je vyprážané kura, pescado de coco je ryba pripravená s kokosom. Tradičný dezert je bizcocho, teda ryžový puding alebo koláč.

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.