Jedlo a imunita

Odborník radí: Ako posilniť imunitu?

Liek na koronavírus zatiaľ neexistuje a liečba je symptomatická. Avšak niečo pre svoje zdravie urobiť môžete. Posilniť svoju imunitu.

Určite ste už počuli o tom, že pri vírusových ochoreniach posilňujú imunitu potraviny obsahujúce vitamín C, D, zinok či iné antioxidanty a látky. "Často sa však zabúda na určité formy života, ktoré žijú v nás a našej imunite pomáhajú priamo. Ide o symbioticky žijúce organizmy v našom čreve - tzv. črevný mikrobióm. Sú to zväčša baktérie, no patria tam aj huby a dokonca i vírusy - aké paradoxné, že tie nám môžu tiež pomáhať pri boji so svojimi ´súrodencami´," približuje odborník na výživu MUDr. Boris Bajer.

Bunky nášho tela obsahujú 20 000 až 25 000 génov, no bunky črevného mikrobiómu tejto genetickej informácie až 500-krát viac. "V skutočnosti tej genetickej informácie v sebe ukrývame viac ´cudzej´, ako tej svojej. Na tieto mikróby s nami žijú v harmonickom súžití - my im niečo dávame, t.j. výživu a oni nám to oplácajú," vysvetľuje. Pomáhajú pri trávení, dokonca vytvárajú niektoré vitamíny a látky pre udržanie zdravia. "Ak budete podporovať zlou stravou mikróby, ktoré túto zlú stravu preferujú, odrazí sa to aj na zdravotnom stave a premnožia sa tie, ktoré by preferovali stravu dobrú. Negatívne pôsobia aj napríklad antibiotiká, preto treba počas liečby infekcií užívať súčasne aj probiotiká," varuje. Naopak táto takzvaná ´dysmikróbia´sa dá napraviť v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Receptom je dobré stravovanie.

Čo nám zlepšuje a lieči dobrý mikrobióm?

"Poznáme jedlá, ktoré sú bohaté na probiotiká - zakysané mliečne výrobky - kvalitné jogurty, kefíry, acidofilné mlieka, vegáni si pochutia na tempehu - fermentované tofu, či kombuche - fermentovaný čaj," vyratúva. Netreba však zabúdať na kyslé výrobky ako uhorky, kapusta, kimčchi. "Toto je priama cesta - dodávanie zdravej formy mikrobiómu do čreva," dopĺňa.

Zdroj: MUDr. Boris Bajer

Mikrobióm sa ale dá podporiť aj nepriamo - takzvanými prebiotikami. "Medzi ne patrí napríklad inulín, ktorý sa dá kúpiť vo väčšine lekární a vieme si ho pridať napríklad do jogurtu. Betaglukány z ovsených vločiek pravdepodobne tiež pomáhajú črevnému mikrobiómu, takisto ako vláknina z psýlia," hovorí Boris Bajer. Na inulín sú bohaté cibuľa, cesnak či špargľa. "Netreba zabúdať ani na arabinogalaktány, na ktoré je bohatá zase mrkva, paradajky alebo reďkovky," dodáva. A na záver odporúča "zaradiť tieto potraviny do svojho jedálnička a tak úspešne pomôžete svojmu imunitnému systému, ktorého bunky priamo komunikujú a pomáhajú si s bunkami črevného mikrobiómu".

Tagy: koronavírus