vtierka castle vii

Richard Castle (NATHAN FILLION) je svojrázny a úspešný spisovateľ, ktorý práve ukončil sériu svojich mysterióznych príbehov. Naplno si užíva svoj úspech, ženy mu padajú k nohám. Vnútorne sa však cíti vyčerpaný, písanie nového románu uviazlo na mŕtvom bode, hoci si to nechce priznať. Jeho život sa však dramaticky zmení, keď za ním na jednom večierku príde detektívka Kate Beckettová (STANA KATICOVÁ) a začne ho vypočúvať. Neznámy páchateľ totiž začal v praxi „rekonštruovať“ zločiny z jeho kriminálnych príbehov. Rick uzatvorí spojenectvo s pôvabnou Kate a dúfa, že spoločnými silami sa im podarí prípad vyriešiť. Do tímu patrí ešte cynický Javier Esposito (JOHN HUERTAS), starostlivý Kevin Ryan (SEAMUS DEVER) a koronerka Lanie Parishová (TAMALA JONESOVÁ). Do deja zasahuje aj rodinné zázemie dvakrát rozvedeného Ricka Castlea. Býva totiž so svojou tínedžerskou dcérou Alexis (MOLLY C. QUINNOVÁ), ktorá ho vo vyspelosti predbehla snáď ešte skôr, ako začala chodiť do školy a matkou, starnúcou herečkou a alkoholičkou Marthou Rodgersovou (SUSAN SULLIVANOVÁ), ktorá zotrváva v jeho domácnosti a žije z jeho peňazí.

Castle je seriál s kriminálnou zápletkou, ktorý určite poteší najmä fanúšikov seriálu Kosti. Podobne ako v Kostiach, aj v Castle je to predovšetkým interakcia medzi oboma protagonistami – svojským spisovateľom kriminálnych románov Rickom Castleom a detektívkou newyorskej polície Kate Beckettovou. A nechýbajú ani ďalšie podobné znaky – briskné dialógy sršiace humorom, čo odľahčuje vážne situácie. Predovšetkým sám Castle dokáže svojím niekedy priveľmi ľahkovážnym prístupom odľahčiť aj tie najnapätejšie situácie, nemá rešpekt voči autoritám. Čo však Castle od iných kriminálnych seriálov vo veľkej miere aj odlišuje? Práve postava Ricka Castlea – nie je profesionálny kriminalista, hoci ako tvorca detektívnych románov má vedomosti o vrahoch a spôsobe vyšetrovania zločinov. Je len samozrejmé, že bez výrazných hlavných predstaviteľov by seriál divákov neupútal, a tak je dobré, že Joss Whedon (producent) obsadil do postavy Ricka Castlea herca Nathana Filliona, ktorý vyžaruje dostatočnú dávku charizmy a šarmu, aby pritiahol aj ženské publikum. Jeho spoluhráčkou je zase Stana Katicová ako Kate Beckettová, ktorú diváci TV JOJ mohli vidieť aj v CSI: Miami. V tomto prípade však ide o jej prvú hlavnú úlohu.

Kritika označila seriál ako ideálnu zmes napätia a humoru, obľúbilo si ho aj televízne publikum, a tak sa netreba čudovať, že televízia ABC v súčasnosti uvádza už druhú sériu.