Cisárov pekár – Pekárov cisár oslavuje 75 rokov: Tieto zaujímavosti z nakrúcania vás prekvapia!

Filmová klasika Cisárov pekár - Pekárov cisár má už viac ako 70 rokov, no stále si drží čestné miesto medzi klenotmi českej kinematografie. Jan Werich v dvojúlohe cisára Rudolfa II. a pekára Matěja baví divákov aj dnes, rovnako ako kedysi. Za týmto nestarnúcim dielom sa však skrýva množstvo zaujímavostí – od náročného nakrúcania cez historické prešľapy až po legendárneho Golema. Pripravte sa na dávku faktov, ktoré vás pobavia, prekvapia a možno aj inšpirujú k tomu, aby ste si tento film znova pozreli!

Cisárov pekár - Pekárov cisár Cisárov pekár - Pekárov cisár Zdroj: ČSFD

1. Dvojrola Jana Wericha

Jan Werich si vo filme zahral dve úlohy – cisára Rudolfa II., ktorý bol známy svojou vášňou pre alchýmiu, a jednoduchého pekařa Matěja. Jeho herecké majstrovstvo umožnilo divákom bez problémov rozoznať dve odlišné postavy.

2. Golem ako symbol mystiky a humoru

Legendárny Golem, postava zo židovských povestí, dostal vo filme unikátne spracovanie. Namiesto vážnej hrozby sa stal nástrojom humoru.

3. Autentické renesančné kostýmy

Kostýmy vo filme boli starostlivo navrhnuté tak, aby odrážali renesančný štýl. Ich vizuálna vernosť výrazne prispela k historickej atmosfére, pričom neskôr našli využitie aj v iných filmoch.

4. Historické nezrovnalosti, ktoré bavili

Vo filme sa objavili stavby a detaily, ktoré v čase Rudolfa II. nemohli existovať, ako Chrám sv. Mikuláša či Národné divadlo. Tieto „chyby“ si však získali skôr úsmevné než kritické reakcie.

5. Nakrúcanie na zámku Červená Lhota

Niektoré scény filmu boli nakrútené na ikonickom zámku Červená Lhota, ktorý dodal príbehu rozprávkový nádych. Dnes je zámok obľúbeným cieľom turistov a fanúšikov filmu.

6. Dva filmy v jednom

Pôvodne boli Cisárov pekár a Pekárov cisár vydané ako samostatné filmy. Ich rozdelenie umožnilo detailnejšie rozpracovať postavy i príbeh, čo ocenili diváci aj kritici.

7. Jan Werich a improvizácia

Werich bol známy svojím sklonom k improvizácii. Niektoré dialógy a vtipy, ktoré dnes považujeme za ikonické, neboli v scenári, ale vznikli priamo na pľaci.

8. Náročná práca s Golemom

Obrovská bábka Golema, ktorá vo filme „ožila“, bola vyrobená z kovu a dreva. Bola extrémne ťažká, čo spôsobovalo technické komplikácie počas nakrúcania scén, kde sa pohybovala.

9. Napäté vzťahy medzi Werichom a režisérom Fričom

Počas nakrúcania dochádzalo medzi Werichom a režisérom Martinom Fričom k sporom, čo súviselo s rozdielnymi umeleckými predstavami. Napriek tomu sa výsledné dielo zožalo obrovský úspech.

10. Komerčný úspech a obľuba dodnes

Film patrí k najúspešnejším československým filmom svojej doby. Už pri premiére v roku 1951 si získal davy divákov, pričom jeho obľúbenosť pretrváva dodnes, keď si ho diváci radi pozrú počas sviatkov alebo rodinných večerov.

Pripomeňte si film Cisárov pekár - Pekárov cisár už dnes o 12:40 na JOJke!

Tagy: na Vianoce