Zabudnite na staré historky o zlatom poklade: Medzi pirátmi bojovali aj sexi ženy!

Niektoré veci boli úplne inak.

S pirátmi sa už odnepamäti spájajú mnohé symboly a znaky, bez ktorých si toto netradičné „povolanie“ jednoducho nedokážeme predstaviť. Dnes už klasických pirátov síce nahradili počítačoví, no nebolo to tak dávno, keď svetové moria a oceány dobývali títo „morskí banditi“. Mnohé z ich typických znakov a aktivít však nemali nič spoločné so skutočnosťou. Prinášame vám zoznam niekoľkých z nich:

Piráti v skutočnosti zakopávali poklad len zriedka.
Klasická „aktivita“ všetkých pirátov, s ktorou sa stretávame už v rozprávkach pre deti, nemusela byť tak celkom pravda. Väčšina skutočných pirátov svoj poklad nikdy nezakopávala hneď z viacerých dôvodov. Jednak preto, že väčšina koristi sa rovno rozdelila medzi členov posádky, a jednak preto, že poklad nebol vždy len zo zlata, ale mohli to byť napríklad textílie či potraviny.

Ich kariéra netrvala dlho.
Pirátska brandža bola priťažký oriešok pre všetkých. Mnohí skonali či boli zranení v bitke a bojoch, a niektorí sa dokonca pozabíjali aj medzi sebou. Žiadne zdravotnícke zariadenia, samozrejme, v tom čase neexistovali a chorôb bolo aj vtedy požehnane.

Piráti nepôsobili len v Karibiku.
Karibik bol síce odnepamäti skvelým miestom pre všetkých pirátov už vtedy z viacerých dôvodov. Nachádzalo sa tam množstvo opustených ostrovov, kde sa mohli pirátske lode skryť. Mnohí piráti pôsobili napríklad na západnom pobreží Afriky či v južnej Ázii. Slovensko, žiaľ, more nemalo ani vtedy.

Piráti pochádzali zo všetkých sociálnych tried.
Nie všetci piráti boli zákonite chladnokrvní hrdlorezi, ktorí sa na toto „povolanie“ dali z núdze a nedostatku možností na lepší spôsob zárobku. Mnohí „morskí banditi“ totiž pochádzali z vyšších spoločenských tried. Takým bol napríklad aj William Kidd, ktorý vraj takto ušiel od dotieravej manželky.

Medzi pirátmi neboli len muži.
Hoci to bolo extrémne zriedkavé, kedysi si zobrali šable a pištole na more aj ženy. Väčšinou však neboli len rovnako oblečené ako muži, ale dokonca aj rovnako dobre bojovali. Jedna z nich začala svoju kariéru dokonca pôvodne ako prostitútka.

Pirátstvo nebolo len o "chľastaní", bola to hotová veda.
O pirátoch si väčšinou myslíme, že celé dni mali lážo-plážo, len tak sa povaľovali a okrem pitia rumu a otáčania sklonu lode nemali na práci nič iné. V skutočnosti však mala väčšina pirátskych posádok vlastné pravidlá. V nich sa napríklad nachádzali tresty za klamstvo, krádeže a boja na palube, keďže povolené boli len bitky na brehu. Piráti ich brali veľmi vážne, keďže aj tresty boli surové.

Sledujte život pirátov v seriáli Čierne vlajky v premiére už v nedeľu 3. januára o 20:35 na JOJke v dvoch epizódach za sebou. Tretiu časť uvidíte už v pondelok o 22:25! 

Používaním stránok prevádzkovaných TV JOJ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.