Dá sa kúpiť byt v Bratislave za prijateľnú cenu? Generácia Y dnes preferuje skôr podnájom

Mladí o tom vedia svoje

Divácky obľúbená relácia sa vracia na obrazovky s novými časťami a okrem Nového bývania, v ktorom hľadáme nehnuteľnosti po celom Slovensku prídeme už čoskoro aj s novými časťami Nového bývania Dizajn. Moderátor Vlado Voštinár a architekti Lucia, Silvia a Bali vám poradia ako si nehnuteľnosť upraviť podľa vlastných predstáv a nebudú chýbať ani rady skúseného realitného agenta Martina Čapa.

V prvom vydaní relácie Nové bývanie v roku 2017 sme hľadali byt pre mladú a energickú Niku, ktorá sa chce konečne, po dvadsiatich štyroch rokoch osamostatniť a odísť z rodinného hniezda. Jej požiadavky sú však náročné. Dvojizbový byt s minimálnou rozlohou 50 metrov štvorcových, ktorý sa nachádza v centre mesta. Tieto požiadavky sa dajú celkom ľahko splniť, ak teda nemáte finančný strop, ktorý však Nika má. Ochotná je investovať maximálne 140 tisíc eur a v takom prípade je už ponuka bytov obmedzená.

Tímu Nového bývania sa podarilo nájsť tri byty, ktoré s odretými ušami spĺňali tieto požiadavky. Najlepšou možnosťou bol pre Niku 2,5 izbový byt na Šancovej ulici, s ktorým by jej pomohla aj naša architektka Lucia. „Luckin návrh sa mi veľmi páčil, držala sa štýlu, ktorý mi je blízky a aj farby mi sedeli. Jediná vec je práve tá, že je to finančne trošku náročná prerábka,“ zhodnotila Nika, čo potvrdila aj Lucia. „Na takúto rekonštrukciu by som potrebovala minimálne pätnásť ale počítam skôr dvadsať tisíc eur.“ A to bol práve kameň úrazu. Rekonštrukcia by prekročila Nikolin finančný strop, čo znamená, že na osamostatnenie od rodičov si musí ešte počkať a pokračovať v hľadaní.

Nika je však pomerne výnimočným prípadom, pretože u mladých v jej veku dnes prevažuje skôr možnosť prenájmu ako kúpy bytu. Dnešnej generácii Y (narodení od roku 1983 až 1996) sa nechce viazať úverom či hypotékou na tridsať rokov a preto volia menej záväznú formu bývania.

Ivan Bobošík

Ivan Bobošík

Viac článkov od autora