Legenda slovenského herectva Marián Labuda: Zažiaril vo filme, v divadle i seriáloch

Herec zomrel vo veku 73 rokov.

​​Marián Labuda sa narodil v roku 1944 a vyštudoval Vysokú školu muzických umení v Bratislave. Po štúdiu nastúpil do Slovenského národného divadla a jeho kariéra mohla začať. Počas svojho pôsobenia na doskách ktoré znamenajú svet, hosťoval aj v českých divadlách vrátane Pražského Divadla na Vinohradoch alebo Národného divadla v Brne.

Neostal ale len v divadle, podarilo sa mu zožať úspech aj vo svete filmu. Vôbec prvýkrát sa Marián Labuda postavil pred kameru ako 20-ročný. Spolupracoval s režisérmi Dušanom Kleinom, Jiřím Krejčíkom alebo Jiřím Menzelom. Práve posledný spomínaný ho obsadil do českej klasiky, ktorú všetci dobre poznáme, Vesničko má středisková. Vo filme si zahral úlohu síce prísneho, ale srdečného vodiča Pávka. Neskôr sa objavil vo filmoch ako Koniec starých časov, Žobrácka opera, Obsluhoval som anglického kráľa a Život a neobyčajné dobrodružstvá vojaka Ivana Čonkina. V posledných rokoch si zahral vo filme Anjel Pána 2, Anjeli všedného dňa alebo Odchádzanie Václava Havla. Marián Labuda zažiaril vo viac než dvoch stovkách filmov a seriálov. Objavil sa aj na obrazovkách televízie JOJ. Hosťom bol v reláciách Nikto nie je dokonalý či Inkognito.

Dnes Slovensko ale zasiahla smutná správa. Herec Marián Labuda zomrel. Skolaboval, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke. Pri nástupe do auta mi prišlo nevoľno a hoci mu privolaní záchranári poskytli prvú pomoc, zachrániť ho už nedokázali. Herca v posledných rokoch ale zdravie trápilo. Trpel silnou cukrovkou.

Nech odpočíva v pokoji.

Zaspomínajte si s nami na Mariána Labudu v Inkognite.