Seriál Jenny vznikol pod dohľadom lekárov z onkológie: TAKTO vyzerá realita v nemocnici!

Leukémia je slovo, z ktorého mrazí. Kým sa onkologické ochorenie človeka netýka, je to veľký strašiak. Realita je však taká, že šanca na vyliečenie sa neustále zvyšuje. Aby ľudia spoznali realitu, lekári z onkológie sa rozhodli spolupracovať s filmármi. A tak vznikol aj nový seriál Jenny.

Nový seriál Jenny vznikol aj vďaka veľkej pomoci a odbornej garancii zo strany lekárov z Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Národného onkologického ústavu (NOÚ). Diváci tak uvidia reálny príbeh človeka, ktorý sa v nemocnici lieči. To, čo uvidia diváci, je doslova to, čo sa odohráva denno-denne v našich priestoroch, v našej klinike, v našich ambulanciách. Nie sú to vymyslené príbehy, nie sú to nereálne scenáre, nereálne rozhovory. Naozaj toto sa deje denno-denne,“ vysvetlil generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Zdravotníci veria, že aj vďaka seriálu sa konečne leukémia a rakovina prestanú vnímať ako tabu. Zároveň dúfajú, že to uľahčí príchod detí a rodičov na túto kliniku. Našim cieľom bolo, aby sme priblížili reálny život, ktorý naši pacienti prežívajú. Keď sem príde prvýkrát rodina so svojim dieťaťom, tak je to naozaj miesto, kde nikto nechce byť,“ povedala prednostka kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Alexandra Kolenová. Ročne na diagnózu seriálovej Jenny ochorie 30 detí. Kolenová však pripomína, že v súčasnosti sa vylieči osem z desatich detí. V niektorých prípadoch je to až deväť detí z desiatich. Seriál Jenny podporujú aj ďalší zdravotníci z celého Slovenska. Pozitívne ohlasy na odtabuizovanie témy onkologických ochorení vítajú Detská fakultná nemocnica v Košiciach, Fakultná nemocnica v Trenčíne či nezisková organizácia Deťom s rakovinou.

O čom bude seriál Jenny?
Hlavná hrdinka je 15-ročná vášnivá tanečníčka, ktorá žije len s otcom a mladším bratom. Počas tréningu na tanečnú súťaž začne pociťovať slabosť a príznaky choroby. Postupne sa cíti čoraz horšie a jej telo v istom momente zlyháva. Hoci dúfa, že je to len obyčajný vírus, z ktorého sa rýchlo vylieči, krutá realita onkologickej diagnózy prevráti život naruby nielen jej, ale aj celej rodine. Otec, ktorý už prišiel o manželku, sa cíti bezmocný. Mladšiemu bratovi zas chýba sestrička. Po počiatočnom šoku však v sebe Jenny objaví veľkú silu, pričom odhodlanie bojovať jej dodáva aj rodina. Keďže život je nevyspytateľný, i v tom najhoršom období prináša čosi dobré. Sympatická tínedžerke si v nemocnici nájde priateľa Olivera a aj svojho strážneho anjela v podobe sestričky Laury. Oporou budú pre ňu aj kamarátky-tanečníčky, ktoré za múry nemocnice vnesú pohyb a rytmus. Seriál Jenny sa odohráva na mieste, ktoré v realite nechceme nikdy zažiť. Rozpráva príbeh o rakovine, ale rozpráva to cez postavy, ktoré sú pripravené bojovať a nestratiť humor ani nadhľad.

Vypočujte si titulnú skladbu k seriálu Jenny:

Tagy: Jenny