Marcel Grega
Slovania sú vyústením orientácie TV JOJ na veľké projekty
Pravdivá história si k téme Slovanov zobrala na slovíčko aj generálneho riaditeľa JOJ Group Marcela Gregu. Dočká sa seriál pokračovania a pôjdu Slovania do kín?

Slovania vznikli v koprodukcii TV JOJ s Wandal Production a Ukrajincami. Plánujete momentálne aj iné koprodukčné spolupráce so zahraničnými partnermi v rámci seriálových projektov?

Slovania sú v podstate jedným z vyústení našej postupnej orientácie na veľké projekty a koprodukčné spolupráce. Na obrazovke to začalo naším prvým spoločným seriálom s Českou televíziou Svet pod hlavou, s ktorou momentálne finišujeme nakrúcanie výbornej napínavej minisérie Ultimátum, na plátnach kín zas širokou filmovou koprodukciou Sklenená izba. Rovnako na začiatku stál vtedy najvýpravnejší seriál 1890, ktorý sme však dokázali realizovať sami bez finančnej podpory, aj keď šlo v tom čase o vôbec najdrahší seriálový projekt. Dnes sme partnermi už dvoch desiatok filmov a rozpracovaných máme aj niekoľko seriálových námetov, no i tu vlani zohrala kľúčovú úlohu pandémia koronavírusu a rozhovory sa presunuli na ďalšie obdobie. Úsilie zvyšovať nároky na kvalitu však prirodzene prináša, najmä na malých trhoch, nevyhnutnosť obzerať sa po partneroch, s ktorými dokážete kvalitné námety realizovať bez zásadných kompromisov.

Z vášho seriálu Trhlina najskôr vznikol film, ktorý sa stal jedným z najsledovanejším v slovenskej kinematografii. Neuvažovali ste o tom, že by ste aj Slovanov v skrátenej forme uviedli v kinách?

Áno, takáto debata tu v priebehu prípravy seriálu vznikla a téma bola na stole dlho. V prípade Trhliny šlo o unikátny krok, ktorý jednoznačne ukázal skrytý potenciál pri špecifických televíznych produkciách, Slovania by pritom bez váhania vedeli takéto parametre naplniť. Na druhej strane, ide o odlišné typy seriálových projektov, Slovania ponúknu 12 častí, kým Trhlina bola trojdielna miniséria. Preniesť takýto dej do rozumnej dĺžky celovečerného filmu s udržaním jeho pôvodnej dynamiky by bolo obsahovo mimoriadne zložité. Zároveň, Slovanov uvádzame na obrazovky na jar 2021, kedy naše životy už druhý rok ovplyvňuje pandémia. Pri zatvorených kinách tak táto téma stratila zmysel.

Úspech seriálu v televízii väčšinou vyústi v jeho ďalšie pokračovanie. Ako by to bolo v prípade Slovanov?

Tento variant je otvorený aj v prípade Slovanov. Napriek tomu, že ide o mimoriadne náročnú a vôbec najnákladnejšiu produkciu, veľkú časť investícií zhltla kompletná výstavba dvoch slovanských dedín pre účely nakrúcania, ktoré dodnes na Ukrajine stoja. V prípade, že si to divácky úspech vyžiada, vieme sa do týchto priestorov s pokračovaním námetu vrátiť. Rovnako to však platí všeobecne o samotnej realizácii takto výpravných produkcií v budúcnosti. V prípade úspechu sme otvorení pokračovaniu veľkovýpravných projektov, i keď pred Slovanmi mnohí neverili, že sa v slovenských podmienkach vôbec dajú zrealizovať.

Ďalšie rozhovory: