500 km slovenských

500km slovenských a CASSOVIA CLASSIC

Naprieč Slovenskom za 5 dní, 100 unikátnych historických automobilov, 8 vagónový špeciálne vypravený autovlak, detské preteky šliapacích autíčok v Košiciach aj v Bratislave, koncert kapely Backwards a Bystrík banda. Aktuálny ročník 500KM SLOVENSKÝCH ponúkne skutočne skvelé zážitky, ktoré si verejnosť môže prísť vychutnať od 29.5. – 2.6.2023.

500KM SLOVENSKÝCH

Legendárne rýchlostné preteky 500 KM SLOVENSKÝCH sa jazdili v rokoch 1937 a 1938 na okruhu Bratislava – Malacky – Baba – Pezinok – Bratislava. Aby jazdci naozaj odjazdili 500 kilometrov, absolvovali tento okruh celkovo päť krát. Po prvý raz pretek odštartoval
20. júna 1937 za mimoriadne zlého počasia. Na mokrej a ťažko zjazdnej trati došlo k niekoľkým nehodám a pádom v zákrutách na Pezinskej babe, no už o rok boli pretekári opäť na štarte pripravení zabojovať o prvenstvo. Pretek 500KM SLOVENSKÝCH sa na niekoľko ročníkov stal súčasťou iného známeho preteku – 1000 míľ československých – ale obnovil sa ako samostatný pretek vo svojej plnej sláve. Dobová atmosféra naplnená spáleným benzínom, rozpáleným olejom a burácaním motorov má pre divákov priam magickú príťažlivosť, pretekári zase nedokážu odolať možnosti zmerať si sily a v zápolení nachádzať spolupatričnosť aj nové priateľstvá.

„Tento 37.ročník pretekov sme jeho náročnú trasu rozdelili na 4.etapy. Pretekárom aj návštevníkom predstavíme to najlepšie z jednotlivých kútov Slovenska, odhalíme aj zabudnuté miesta a naprieč Slovenskom zanecháme na cestách stopy histórie,“ hovorí Šimon Hůlka organizátor pretekov za Design Veteran Car club. Na štart sa celkovo postaví 100 automobilov, medzi nimi napríklad ALFA ROMEO 8C 2300 Corsa Corto Spider by Zagato, Tatra 87, HORCH 951A PULLMAN, WALTER P3 SUPPERSPORT, JAGUAR E-TYPE, LANCIA DELTA 20/30 a mnoho ďalších automobilov, ktoré sa pustia do nekompromisného súboja o víťazstvo.

Etapy pretekov

1.etapa štartuje 30.5.2023 z Hlavnej ulice v Košiciach do oblasti Tokaj. Po návrate automobilov bude verejnosti sprístupnená ich prehliadka. Ostať v centre sa určite oplatí, program obohatia preteky na šliapacích autíčkach 100 metrov košických a atmosféru umocnia populárni a doboví Backwards.

2.etapa 31.5.2023 prevedie pretekárov stredom Slovenska, cez Betliar, Kráľovú hoľu, Vigľaš a v jej závere ich privítajú Donovaly.

Cieľom 3.etapy 1.6.2023 bude dostať sa cez Bojnice, Oponice a Trnavu do hlavného mesta na Hviezdoslavovo námestie.

V záverečnej 4.etape 2.6.2023 všetci absolvujú preteky do vrchu na Pezinskej Babe. V tento deň si nadšenci historických automobilov na Hviezdoslavovom námestí vychutnajú verejnú prehliadku a všetci návštevníci môžu prísť povzbudiť nádejných pretekárov na preteky na šliapacích autíčkach 100 metrov bratislavských. Vrcholom celej rally bude koncert kapely Bystrík Banda.

Cieľom pretekov 500 KM SLOVENSKÝCH je vzbudenie záujmu o technické pamiatky nielen v rámci prehliadok, ale aj vytvorenie novej generácie, ktorá by vedela historické automobily šoférovať a opravovať. K tomuto odkazuje sa pripája aj generálny partner PPA Controll.

Zdroj: TV JOJ

„Vážime si možnosť opäť podporiť toto podujatie, ktoré spája minulosť a súčasnosť a korešponduje s našim cieľom o zachovanie tenického a kultúrneho dedičstva. Zároveň podporou sprievodných aktivít chceme tento odkaz priniesť medzi širokú verejnosť a to najmä mladšiu generáciu. A tak ako je našim mottom „Technológie pod kontrolou“, veríme, že všetci účastníci budú mať svoje skvosty počas celých pretekov pod kontrolou“ hovorí zástupca spoločnosti Karol Pavlů. Náročnosťou samotnej trasy pri všetkých 4.etepách si prejdú ako historické vozidlá, tak aj tie novodobé. Túto náročnú úlohu zvládne výberová flotila áut značky ŠKODA AUTO bude počas celej doby pretekov kontrolovať prejazdnosť terénu a sprevádzať historické automobily. Okrem tejto dôležitej úlohy ŠKODA AUTO zapožičia auto na víkend aj rodine víťaza 100 metrov košických a bratislavských. “Nielen motoršport, ale aj bohatá história neodmysliteľne patrí k značke Škoda. Oba tieto aspekty spája podujatie 500 km Slovenských, pričom tento ročník je pre nás ešte výnimočnejší, keďže oslavujeme 30. výročie značky Škoda v novodobej slovenskej histórii. Okrem sledovania vzrušujúcich motoristických súbojov budú mať návštevníci tohto výnimočného podujatia možnosť vidieť aj naše najnovšie modely, ktoré budú súčasťou špeciálnej sprievodnej flotily. Chýbať nebude ani 100 % elektrické SUV Enyaq iV. Teší nás, že našou aktívnou účasťou vzdávame hold motoristickej histórii, oddanosti tradíciám a skvelým jazdeckým zážitkom,” hovorí Roman Rajtár, vedúci marketingu Škoda Auto Slovensko.

Prológ a špeciálne vypravený autovlak

„Pri otázke prepravy historických vozidiel na miesto štartu ostávalo našou prioritou prepraviť autá bezpečne avšak s dôrazom na ekológiu,“ hovorí Šimon Hůlka a pokračuje vysvetlením ako to dosiahol „Samotnému začiatku pretekov bude predchádzať prológ, 8 vagónový, 320 metrov dlhý autovlak, ktorý bude doslova plný histórie. Ide totiž o európsky unikát prepravy historických automobilov na miesto štartu pretekov. Na otvorený autovlak sa navozí 76 historických automobilov a 29.5.2023 o 9:35hod z bratislavskej Hlavnej stanice do Košíc ich železničná spoločnosť Slovenska prepraví spolu so 180 pretekármi a členmi organizačného tímu.“ Pri výbere dopravcu išlo o jednoznačnú voľbu. „Sme nesmierne hrdí, že práve Železničná spoločnosť Slovensko má tú česť byť súčasťou tejto výnimočnej cesty plnej histórie. Unikátne historické vozidlá spolu s pretekármi a členmi organizačného tímu prevezie náš autovlak bezpečne, spoľahlivo a najmä ekologicky,“ povedal Ján Lukáč, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku prevádzky ZSSK.

Design Veteran Car club sa tento rok spojil s Cassovia Classic, aby spoločne priniesli pretekársky zážitok vyššej úrovne a vrátili históriu späť na cesty. Preteky realizujeme pod záštitou medzinárodnej organizácie FIVA.