Nove studio (8)

Televízia JOJ predstaví už zajtra svoje nové spravodajské štúdiá

Televízia JOJ pripravovala niekoľko mesiacov absolútne nové najmodernejšie spravodajské štúdiá. Prvýkrát v nich odvysiela relácie KRIMI a NOVINY TV JOJ už zajtra 2. marca 2024 od 19:00.

Hlavným pilierom vysielania televízie JOJ je jej spravodajstvo. To po rokoch mení svoje štúdiá a jednotlivé spravodajské relácie dostanú aj novú grafiku. Spravodajstvo televízie JOJ sa od marca bude nachádzať vo veľkom štúdiu, kde dostanú svoj priestor Ranné noviny, Noviny o 12, Topstar, Krimi, NOVINY TV JOJ, Šport i Najlepšie počasie. V ďalšom, vedľajšom, štúdiu bude vysielať spravodajská televízia JOJ 24.

Prvé plány a rozhovory o nových štúdiách pre spravodajstvo televízie JOJ i JOJ 24 vznikli vo februári 2023. Takmer rok trvala architektonická a technologická
príprava a samotná realizácia. Aktuálne sú to najmodernejšie spravodajské štúdiá s úžasnými možnosťami, ktoré dokážu spravodajstvo zatraktívniť a  informačne obohatiť.

„Po tom, ako sme spustili spravodajskú televíziu JOJ 24, sme začali s rozhovormi o úplne nových spravodajských štúdiách. Príprava aj realizácia boli precízne a dlhé, no v tejto chvíli môžem povedať, že od marca ponúkneme divákom aktuálne najmodernejšie spravodajské štúdiá na trhu. Verím, že ich diváci ocenia a dostanú tak ešte lepšie, atraktívnejšie a bohatšie informácie,“ hovorí šéf spravodajstva JOJ Group Roland Kubina.

Pozadie v štúdiách tvorí digitálny horizont, pred ním sa nachádzajú LED steny s vysokým rozlíšením. Za hlavným spravodajským pultom, odkiaľ budeme vysielať NOVINY TV JOJ, je najväčšia obrazovka, na ktorej je možné zobraziť naraz dva živé vstupy z dvoch rôznych miest.

Veľkou novinkou sú dva druhy robotických kamier. To znamená, že v štúdiu bude s moderátormi už len jediný kameraman, a to ten, ktorý je za žeriavom – Jimmy Jibom. Zvyšné kamery budeme riadiť z réžie, odkiaľ je možné ich programovanie, a tým aj presné komponovanie záberov.

Ovládanie čítačky pedálom pod spravodajským pultíkom nie je pre niektorých moderátorov novinkou. Tento spôsob ovládania čítačky už totiž moderátori spravodajskej televízie JOJ 24 poznajú a vysielajú tak už viac ako rok od jej spustenia. Znamená to, že moderátor si sám určuje tempo svojho prejavu.

K dvom štúdiám pribudli aj dve réžie, pričom z oboch je možné obsluhovať ktorékoľvek štúdio, v ktorom sa bude vyrábať relácia, alebo bude prebiehať živé
vysielanie.

Štúdiá sú kvôli svetelným a zvukovým požiadavkám bez okien, teda bez prístupu denného svetla a možnosti vetrania. Preto sú vybavené modernou vzduchotechnikou, klimatizáciou a rekuperáciou, ktorá zabezpečuje čerstvý vzduch pri prevádzke štúdií. V našich štúdiách je ďalšie množstvo zaujímavostí a vychytávok ako dvojité podlahy, v ktorých sú umiestnené všetky káble, aby neprekážali v pohybe robotickým kamerám. Podlaha tlmí svetlo a zvuk, podobne ako špeciálna priečka oddeľujúca obe štúdiá, ktorá predstavuje dokonalú zvukovú bariéru. V oboch štúdiách a réžiách bolo pri ich výstavbe použitých viac ako desať kilometrov video káblov internetových je približne osem kilometrov.

S modernými štúdiami prichádzajú aj nové logá spravodajských relácií. Vznikali v kreatívnom tíme pod vedením Ondreja Garana Hutníka.

Nové štúdiá si môžete prvýkrát pozrieť v deň 22. narodenín televízie JOJ, 2. marca. Spravodajský tím verí, že aj vďaka nim vám v nasledujúcich rokoch prinesie kvalitnejšie, informačne bohaté a obrazovo atraktívne správy.