Slovenský startup Ineduco predstavuje revolučnú digitálnu knižnicu

Vysokoškolák zaplatí za jednu učebnicu dvadsať až tridsať eur. V priemere čerpá informácie počas jedného semestra zo šiestich zdrojov, ďalších dvanásť zdrojov potrebuje pri písaní seminárnej práce. Vyplýva to z prieskumu slovenského startupu Ineduco. Študenti vďaka nemu odteraz okrem času ušetria aj desiatky eur ročne. Spoločnosť totiž predstavuje novú digitálnu knižnicu. V jednej aplikácii nájdu českí a slovenskí študenti viac ako 50-tisíc e-kníh, článkov a odborných titulov. Za myšlienkou stoja Alexander Světlík a Ivan Fratrič, ktorých cieľom je poskytnúť českým a slovenským študentom efektívny prístup k učebným materiálom.

Študenti si prostredníctvom streamovania kníh môžu požičať učebnice online alebo ich priamo vlastniť. Nemusia tak už chodiť do kamenných knižníc, ani si kupovať drahé knihy. Stačí sa zaregistrovať, zaplatiť mesačný poplatok dvanásť eur, čo je priemerná cena jednej knihy, alebo veľkej pizze a čerpať neobmedzené množstvo informácií. Pri ročnom predplatnom môže študent využívať služby až dva mesiace zdarma alebo flexibilný mesačný plán. Ide o limitovanú ponuku. Ineduco poskytne vysokoškolákom viac ako 50 000 e-kníh rozdelených do 100 kategórií.

„Chceme zlepšovať akademické prostredie. Nadviazali sme partnerstvá s desiatkami popredných vydavateľstiev a univerzít, ktoré prostredníctvom Ineduco zverejnili knihy online. Každý mesiac budeme pridávať nové tituly a funkcie aj na základe spätnej väzby a dopytu študentov,“ uvádza Alexander Světlík, spoluzakladateľ startupu Ineduco. Spolu s Ivanom Fratričom dostali nápad vytvoriť streamovaciu platformu na požičiavanie kníh online ešte počas štúdia na vysokej škole. Chýbala im efektívna neobmedzená dostupnosť ku knižným titulom a relevantným zdrojom. „Na vysokých školách to roky funguje rovnako. Študenti si knihy požičiavali v knižniciach alebo si online publikácie kupovali. Keď ich už nepotrebovali, predali ich a poslali materiály do obehu alebo im zapadli prachom doma na policiach,“ uvádza Fratrič.

Príjem pre poskytovateľov obsahu

Ineduco nezabúda ani na poskytovateľov obsahu. Služba priamo poskytuje finančné prostriedky vydavateľom za každé prečítanie e-knihy a redukuje pomer pirátsky šírených diel pomocou webovej čítačky. „Sme si vedomí tohto problému, a preto sme vytvorili model, ktorý zachová príjmy a zároveň ponúkne našim používateľom množstvo kvalitného obsahu za nízku cenu,“ uzatvára Fratrič.

O Ineduco

Ineduco je digitálna knižnica, ktorá študentom sprístupňuje elektronické knihy kedykoľvek a kdekoľvek. V priebehu roka im dokáže ušetriť dokopy až 60 eur. Univerzitám a vydavateľom pomáha diverzifikovať príjmy na základe predplatného. Slovenský startup, za ktorým stoja Alexander Světlík a Ivan Fratrič, vznikol počas pandémie Covid-19, keď obaja Co-founderi písali svoje záverečné práce. Prišli na to, že ako vysokoškoláci majú nedostatok zdrojov, z ktorých mohli čerpať.