FanfaraStation2021_ph_Edo_Florio_Di_Grazia

World music festival, ktorý zotiera hudobné hranice

Od 17. do 20. augusta 2023 sa bude v Bratislave konať v poradí už 8. ročník World Music Festivalu Bratislava (WMFBA). Čaká vás pestrá muzika s etnickými koreňmi nielen zo Slovenska, ale aj z Estónska, Francúzska, Južnej Kórey, Réunionu, Španielska, Talianska, či Burkina Faso.

Zdroj: Belinda Rašnerová

Aj keď mnohí z potvrdených umelcov sú vysoko cenenou a rešpektovanou súčasťou medzinárodnej world music scény, na Slovensku sa niektorí predstavia po prvýkrát. Nachádzajú sa však medzi nimi aj mená s bohatou hudobnou kariérou. To platí napríklad o španielsko-gréckej dvojici Efrén López a Christos Barbas. Obaja účinkovali v početných zostavách, sú hudobnými autormi aj skvelými sólistami, ktorí v spoločnom projekte Atlas mixujú rôzne podoby stredovekej, stredomorskej i orientálnej hudby s nádychom jazzu. Prienik meditatívnej blízkovýchodne hudby s bohatosťou mediteránnych vplyvov bude pravdepodobne jeden z vrcholov festivalu.

Dve mladé estónske hudobníčky z Duo Ruut sú vychytenou senzáciou tohtoročných festivalov, keďže vo svojej tvorbe inovatívne snúbia folklór s experimentálnou hudbou. Výrazné sklony k prekračovaniu žánrových hraníc má aj Soona Park, juhokórejská sólistka na tradičný strunový nástroj kajagum, ktorá však na ňom hrá dosť netradične kombinujúc prvky kórejskej hudby, jazzu aj klasickej hudby. Jej virtuózna hra aj autorský prístup sľubujú mimoriadny zážitok. Z hudobných koreňov Afriky vychádza výborné kreolské sexteto Ti’kaniki, ktoré prinesie exotickú hudbu z ostrova Réunion. U nás menej známe, v súčasnosti vo svete populárne, viachlasné piesne Okcitánska predstaví vokálna skupina Barrut z Francúzska. V poslednom období vzbudzuje táto energická, perkusiami obohatená hudobná tradícia oprávnené nadšenie poslucháčov. Predstaví fascinujúco krásne harmónie piesní aj škálu rytmov a odhalia originálny, nadčasový repertoár.

Novinkou v programe festivalu budú dve nočné DANCE párty v bratislavskom V-klube. Budú sa konať 18. a 19. augusta a privítajú všetkých divákov na koncertoch určených na nielen na počúvanie. Skupina Aboubakar Traoré & Balima predstaví tradičné nástroje a repertoár inšpirovaný rodiskom hudobníkov na koncerte plnom energie a afrického temperamentu. Druhým headlinerom Dance párty bude výborné tunisko-americko-talianske trio Fanfara Station, ktoré kombinuje hudobné tradície severu Afriky s elektronikou, dychovými nástrojmi a tuniskými perkusiami. Svojou tanečnou hudbou budú pravdepodobne ďalším z vrcholov festivalu.

Slovenskú scénu budú tohto roku na WMFBA reprezentovať dve začínajúce a veľmi nádejné skupiny DIS IS MARKÉTA a Neha!, ktoré sú plné pozitívnej ženskej energie a kreativity. Doplnia ich skúsení hudobníci z rytmickej úderky La3No Cubano, ale aj zoskupenie Ondro a kamaráti, ktoré nadväzuje na tvorbu Kataríny Málikovej a aranžuje horehronské a dolnozemské piesne na spôsob komornej a filmovej hudby.

Zdroj: Belinda Rašnerová

Koncerty počas tohto ročníka WMFB sa budú konať v niekoľkých obľúbených a vyskúšaných bratislavských sálach (Klarisky, Teatro Colorato, V-klub), pričom úvodný koncert sa koná vo štvrtok 17. augusta na Hviezdoslavovom námestí.

Od 17. do 20. augusta sa World Music Festival Bratislava stane miestom, kde sa stretnú domáce vychádzajúce hviezdy zo Slovenska so skúsenými interpretmi zo zahraničia. Ich umenie rovnako oceňujú odborníci z hudobnej brandže ako laická verejnosť. Veríme, že tak ako minulý rok si festival našiel svojich verných aj nových divákov na vypredaných koncertoch, priláka aj tohtoročný program záujemcov o pestrú hudbu bez hraníc.

Výhodné permanentky sa už dajú kúpiť v sieti predpredaj.sk, vstupenky na jednotlivé koncerty budú k dispozícii čoskoro.