• 18.07.2026 - 07:00

Komentátori JOJky sa chystajú na finále MS: Hnev nad Trumpovým bizárom a Škrtelov tvrdý odkaz

Majstrovstvá sveta vo futbale smerujú k svojmu grandióznemu finále, no cesta k nemu bola všetkým, len nie štandardnou futbalovou prehliadkou. Kým sa diváci pripravujú na nedeľnú šou v štýle Super Bowlu, futbaloví komentátori JOJ Športu – Michal Maťašovský a Tomáš Horváth – hovoria o tom, že tento turnaj poznačili kontroverzie. Hlavným menovateľom bizáru? Vplyv amerického prezidenta.

Už od začiatku šampionátu bolo jasné, že toto nie sú „bežné“ majstrovstvá. Pre televízny tím JOJky znamenal maratón 104 zápasov extrémne nasadenie, no komentátori v kabínach často len krútili hlavou nad tým, čo sa deje pod taktovkou FIFA a politických zákulisných hier.

„Kognitívna havária“ v priamom prenose

Michal Maťašovský, ktorý v nedeľu odkomentuje finálový zápas, neskrýval rozpaky nad vplyvmi, ktoré šampionát poznačili.
„Nanešťastie mal som čo robiť aj po nevhodnom zásahu stelesnenej kognitívnej havárie, prezývanej aj americký prezident, a narušení športových pravidiel, kedy bol útočníkovi USA odpustený trest za červenú kartu,“ opisuje Maťašovský momenty, kedy futbalová logika podľa neho totálne zlyhala.

Tlak FIFA, ktorý bol podľa viacerých zdrojov priamo prepojený s požiadavkami americkej administratívy, vytvoril na turnaji dusnú atmosféru. Komentátori len neveriacky sledovali, ako sa pravidlá menili v reálnom čase. „Sledovanie absurdnej migračnej politiky a nutnosti reprezentácie Iránu dochádzať na zápasy z Mexika bolo niečo, čo presahovalo rámec športu,“ dodáva Maťašovský.

Škrtel to pomenoval otvorene: „Sú to reklamy“

Politika však nebola jediným problémom. Turnaj trpel aj snahou o vyššiu komerciu, ktorá vyvrcholila povinnými trojminútovými prestávkami uprostred polčasov. Tie mali v letnom prostredí a klíme pôvodne slúžiť na osvieženie. K ostrému názoru sa nedávno pred kamerami pridal futbalový analytik Martin Škrtel, ktorý v štúdiu JOJ Šport nešetril priamymi slovami: „To nie sú občerstvovacie prestávky, to sú reklamné prestávky.“ povedal divákom.

Finále, ktoré chce zmazať spomienky

Napriek všetkým „muchám“ a politickým bizarnostiam, JOJka plánuje šampionát uzavrieť vo veľkom štýle. Nedeľné finále (19:30, JOJ Šport a TV JOJ) prinesie štúdio s Marekom Hamšíkom a unikátnu polčasovú šou, ktorá sa inšpirovala americkým Super Bowlom. S vystúpeniami Madonny, Shakiry či BTS chce FIFA definovať nový štandard finálových večerov.
A kto bude majstrom sveta? „Môj tip je Španielsko, pretože podáva počas turnaja vyrovnanejšie výkony. Zároveň sa dokázalo pripraviť na Francúzov tak, aby jeden z favoritov šampionátu nemal šancu," dodal ďalší komentátor nedeľného finále Tomáš Horváth.
Víkendový program na JOJke:
  • Sobota 18. júla – Zápas o bronz: (22:00, JOJ Šport/TV JOJ). Moderuje Dominik Kríž, hostia: Ján Mucha, Róbert Jež, Peter Sládek. Komentujú Karol Jakubovič a Lukáš Hrvol.
  • Nedeľa 19. júla – Finále MS: (19:30, JOJ Šport/TV JOJ). Štúdio s Marekom Hamšíkom, komentujú Michal Maťašovský a Tomáš Horváth.

Slobodne a bez záväzkov

Sledujte svoje obľúbené relácie naživo ale aj v predstihu

Prehrať