Futbalový génius, ktorému nikto nerozumie: Prečo Borbély používa jazyk „mimozemšťanov“?

Dôvod je jednoduchší než samotné hlášky.

Do Inkognita dnes zavíta predstaviteľ špecifického druhu humoru zo športového prostredia. Bývalý futbalista, tréner a spolukomentátor Laco Borbély patrí medzi jednu z najkontroverznejších postáv slovenskej žurnalistiky. Mnoho futbalových fanúšikov mu však vyčíta jeho príliš komplikovaný slovník, ktorému občas jednoducho nerozumejú. Na druhej strane však vďaka tomu vzniklo množstvo vtipných, originálnych hlášok, ktoré zľudoveli nielen u športových fanúšikov, ale aj u širokej verejnosti. Laco si však komplikovanosť svojho slovníka obhajuje a za všetkým sa skrýva úplne jednoduchý cieľ. „Chcel som len poukázať na bohatosť slovenského jazyka,“ vysvetľuje legenda športovej žurnalistiky.

​Vlado si dokonca niektoré z top Borbélyho výrokov pre komplikovanosť napísal na papier a snažil sa ich vysloviť, aby mu ich samotný autor preložil do jazyka bežných ľudí.  Za výrokom „Tento tím hrá s lyrickým pátosom“ sa napríklad skrýva to, že tím do hry vkladá emócie. Vlada však zaujímal aj oveľa krkolomnejší výrok, ktorý však nepochádza z Laciho úst: „Gro totálnej defenzívy postavíme na alokácii v pavučine s presingovým dogmatizmom.“ Túto vetu nám niekdajší tréner vysvetlil nasledovne: „Manšaft sa postaví pozične tak, aby sa zavreli všetky prihrávkové koridory, aby súper nemal kam prihrávať. Tým pádom sa dostáva do neriešiteľnej situácie a stráca loptu. Zámerom každej obrany je pritom získať loptu.“ Jediné, čo je v Borbélyho prípade jednoduché, je dôvod, pre ktorý používa takýto komplikovaný jazyk. „Nepoviem to preto inak, lebo by to bolo veľmi simplexné,“ vysvetľuje legenda futbalovej žurnalistiky, ktorého uvidíte už dnes večer v Inkognite.

Malá ukážka Lacových výrokov:

"Gro totálnej defenzívy postavíme na alokácii v pavučine s presingovým dogmatizmom."
"Hráči Belgicka boli dnes defenzívne hendikepovaní." 
"Pragmatická defenzivita, ktorá je prezentovaná obidvoma mužstvami, je jednoznačná."
"Nezabúdajme, že Taliani majú v génoch herecké bunky."

Sledujte Inkognito s Ladislavom Borbélym dnes o 20:35 na JOJke!

HLÁŠKYZ RELÁCIE

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.