TOP zaujímavosti o filme Prvý vo vesmíre: TOTO ste určite netušili!

Už dnes večer sa vrátite v čase. Pripomeniete si let do vesmíru z čias, kedy o prvenstvo bojovali Spojené štáty americké i Sovietsky zväz. Prečítajte si aj zaujímavosti, ktoré ste o filme netušili.

​18. marec 1965. V kozmických pretekoch ZSSR ešte stále predbieha SPojené štáty americké, ale Američania už pripravujú let na Mesiac a ZSSR nesmie zaostať - sovietski kozmonauti musia ako prví podniknúť výstup do otvoreného vesmíru a naživo sprostredkovať tento úspech celému svetu. Posádku letu, ktorá má uskutočniť tento priekopnícky čin, tvoria dvaja kozmonauti - veliteľ Pavel Ivanovič Beľajev a druhý pilot Alexej Archipovič Leonov. Na výrobu kozmických lodí Voschod 1 a Voschod 2, na doladenie technológií a výcvik kozmonautov zostáva veľmi málo času. Skúšobná loď explodovala v atmosfére, a preto je ďalší štart mimoriadne riskantný. Astronauti sa však cítia perfektne fyzicky pripravení a presvedčia vedenie, že podstúpia akékoľvek riziko. Po štarte letu Voschod 2 kozmická loď bezpečne vystúpila na obežnú dráhu, ale aby kozmonauti misiu dokončili a vrátili sa domov živí, budú musieť podstúpiť ešte mnohé náročné skúšky, vyriešiť veľa nečakaných problémov a úspešne zvládnuť životu nebezpečné situácie, akými sú napríklad nafúknutý skafander Alexeja Leonova v otvorenom vesmíre, ktorý mu znemožňuje návrat do kabíny, či otrava kyslíkom v dôsledku aktivácie senzora úniku vnútornej atmosféry, alebo manuálny zostup z obežnej dráhy s pristátím v neplánovanej oblasti na Urale a prežitím v drsnom permskom lese do príchodu záchranárov.

TOP zaujímavosti o filme:

1. Generálmajor Sovietských vzdušných síl Alexej Leonov mal svoj ďalší let podstúpiť na palube Sojuzu 11. Pri predštartovnej prehliadke bol u jedného z členov posádky, Valerija Kubasova, na röntgene zistený tieň na pľúcach. Aj napriek Leonovmu nesúhlasu nebol vymenený len on, ale celá posádka. Náhradníci Dobrovolskij, Volkov a Pacajev sa pri pristátí udusili vinou technickej závady. Alexej sa ale do vesmíru napriek tomu opäť vydal v roku 1975, a to ako člen prvého americko-sovietského experimentu Apollo - Sojuz.

2. Sergej Koroljov, zásadný tvorca sovietského raketového programu, zomrel rok po lete Voschodu 2. Za príčinu je označovaná rakovina, na jeho zdravotnom stave sa ale dlhodobo podpísal pobyt v gulagu, kam bol odsúdený za stalinských čistiek.

3. Plukovník Pavel Beljajev zomrel len päť rokov po pristátí Voschodu 2, v 44 rokoch, na následky nepodarenej operácie žalúdočných vredov.

4. Hlavným konzultantom filmu bol súčasne jeho hlavný protagonista, generálmajor Alexej Leonov.

Nenechajte si ujsť film Prvý vo vesmíre už dnes večer o 20:35 hod. na JOJke!

Tagy: Vesmír