Objavili ste zrazu vo svojej záhrade nezvyčajne kyprú pôdu? Nie je za tým krtko, ale TOTO!
Nezvyčajne kyprá pôda v záhradách počas zimných mesiacov je výsledkom zaujímavého javu s ešte zaujímavejším názvom – kryoturbácia. Ide o cyklický proces zamŕzania a rozmŕzania pôdy, ktorý je síce typický najmä pre chladné tundrové oblasti, no nie je nevídaný ani v miernych klimatických pásmach. Pre záhrady môže byť veľmi prospešný, no taktiež môže napáchať aj škody.
Prečo je kryoturbácia prospešná?
Keď voda v pôde zamrzne a neskôr sa opäť zmení na tekutinu, dochádza k mechanickému premiešaniu jednotlivých pôdnych vrstiev. Tento proces pomáha prevzdušniť pôdu, čo je prospešné pre korene rastlín a podporuje ich rast. Ak ste si teda v záhrade všimli nezvyčajne kyprú pôdu, prebehol v nej spomínaný proces.
Kryoturbácia zároveň dokáže rozbiť zhutnené vrstvy pôdy, čím sa zlepšuje jej štruktúra a tiež priepustnosť. Toto ocenia najmä majitelia záhrad s ťažkou ílovitou pôdou, ktorá má tendenciu zle odvádzať vodu. Pohyb pôdnych častíc navyše premiešava organické a minerálne látky, čím sa zlepšuje úrodnosť pôdy.
Aké riziká sú spojené s kryoturbáciou?
Neželaným efektom tohto zaujímavého javu je, že v dôsledku zamŕzania a rozmrazovania pôdy sa môžu môžu korene rastlín vytláčať smerom bližšie k povrchu. Sú tak náchylnejšie na poškodenie mrazom a tiež môžu ľahšie vyschnúť. Kryoturbácia zároveň dokáže nepekne vyformovať váš pozemok, keďže dochádza k dvíhaniu a poklesu pôdy.
Ako minimalizovať škody?
Kryoturbácia na jednej strane pomáha zlepšiť kvalitu pôdy a zjednodušuje starostlivosť o záhradu, na druhej strane však môže poškodiť rastliny a narušiť vzhľad záhrady. So správnymi opatreniami je však možné tento prirodzený jav zvládnuť, využiť vo svoj prospech a minimalizovať škody.
Používajte mulč
Mulč pomáha udržiavať stabilnú teplotu pôdy a znižuje tak intenzitu zamŕzania.
Vysádzajte mrazuvzdorné rastliny
Ak by sa vo vašej záhrade tento jav vyskytol, mrazuvzdorných rastlinám neublíži.
Pravidelne kyprite pôdu