Čaro kapucínky? Krásna v záhrade a zdravá pre telo!

Pomocníčka kapucínka urobí pre vaše telo naozaj veľa.

​Kapucínka je popínavá rastlina, ktorú možno pestovať v záhrade či na balkóne. Užitočná je v záhonoch, pretože odpudzuje vošky, balkón zase dokáže neuveriteľne skrášliť. Kapucínke sa veľmi dobre darí na slnečnom a teplom mieste, kde je chránená pred silným vetrom. Rastlina je liečivá a vyhľadávaná najmä v chrípkových obdobiach. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, má tiež silné antibiotické účinky a jej listy a plody sa dajú jesť. Najčastejšie sa kapucínka pridáva do zeleninových či ovocných šalátov, tvarohových alebo vajcových nátierok, polievok či omáčok, ktorým dodá korenistú chuť. Kvety sa dajú použiť ako ozdoba jednohubiek.

Kapucínka sa z Peru do Európy dostala vďaka španielskym kolonizátorom. Tí si už v 16. storočí všimli jej blahodárne účinky a tak ju začali využívať ako prírodné širokospektrálne antibiotikum. Ak chcete vedieť, ako si pripraviť z kapucínky tinktúru, pozrite si priložené video. 

Reláciu Nová záhrada môžete sledovať už v nedeľu o 15:50 hod. na JOJke! 

Všetky relácie Nová záhrada si môžete pozrieť v našom bezplatnom archíve! 

Tagy: Nová záhrada kapucínka

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.