Skvelé osvieženie na leto: Urobte si domáci bazový sirup podľa chlapcov z Novej záhrady!

Jún, júl a niekedy aj august sú mesiace, počas ktorých baza čierna krásne kvitne. A to je znamenie, že začína sezóna pripravovania senzačného bazového sirupu, ktorý v horúcich dňoch perfektne osvieži. Pripravte si ho aj vy podľa receptu chlapcov z Novej záhrady!

Chlapci z Novej záhrady pri jednej z prerábok našli na pozemku majiteľa veľké množstvo kvitnúcej bazy čiernej. Rozhodli sa, že ju využijú na prípravu skvelého domáceho bazového sirupu, ktorý je v horúcich letných dňoch výborným osviežením. Ak máte jeho chuť radi aj vy a radi by ste si ho pripravili, rozhodne neváhajte a urobte si ho podľa ich receptu. Poďme na to!

Na tri litre vody potrebujeme 20 až 25 kvetov, záleží aj podľa ich veľkosti. Kvety umývať nemusíme, pokiaľ nie sú špinavé. Ak ich predsa len umývať budeme, tak ich opatrne opláchneme pod prúdom vody. Musíme ale dávať pozor, aby sme nezmyli aj peľ. Kvety utlačíme na spodok trojlitrového pohára. Pokiaľ máte radi sirup silnejší a aromatickejší, tak môžete použiť viac kvetov (30 a viac). Pridáme kyselku alebo citróny (40 gramov kyselky). Pohár zalejeme vodou, zatvoríme a dáme na slnko kvasiť. Pohár môžeme nechať jeden deň odstáť. Na druhý deň zlejeme tekutinu cez sitko do hrnca, aby zostala čistá bez kvetov. Do hrnca pridáme cukor (na tri litre použijeme tri kilogramy cukru) a dáme ho variť. Varíme dovtedy, pokiaľ sa nám cukor neroztopí a neuvidíme, že má tekutina sirupovú konzistenciu.

Pre viac skvelých tipov sledujte Novú záhradu každú nedeľu o 15:50 na JOJke!

redakcia / LF

redakcia / LF

Viac článkov od autora