Vydržia bylinky v záhrade aj pri nízkych teplotách? TIETO druhy vám prežijú aj cez zimu!

Mnohí ľudia vo svojich záhradkách pestujú všakovaké bylinky, ktoré využívajú vo svojej kuchyni, na liečivé čajíky i tinktúry. S príchodom zimy sú ale mnohí z nás v pomykove, ktoré z nich vlastne nízke teploty prežijú a ktoré musíme na jar znovu vysadiť. Ak si taktiež nie ste istí, čítajte ďalej!

Bylinky svojím vzhľadom pôsobia veľmi krehko, no pravdou je, že mnohé z nich sú pri správnej starostlivosti veľmi odolné. Tak ako dokážu v záhrade prežiť vysoké teploty a s nimi súvisiace suchá v lete, dobre znášajú aj mrazy cez zimu. Avšak, nie všetky druhy. Jari by sa v záhonoch či v hriadkach mali bez problémov dožiť rozmarín, šalvia, pažírka, saturejka, tymián, oregano, mäta i materina dúška. Tak ako všetky rastlinky, aj bylinky by sme však na príchod silných mrazov mali pripraviť.

Najideálnejšie je začať odstránením buriny aj s koreňom zo záhonov či hriadok. Na jar im tak nebudú zbytočne brať živiny. Aj v otázke strihania treba postupovať rovnako ako pri iných rastlinách. Pred zimou treba bylinkám zostrihať najvrchnejšie listy a všetky odumreté časti rastliny. V najsilnejších mrazoch im pomôže, ak ich ešte na jeseň vyzbrojíte pár centimetrovou nástielkou. Použiť na to môžete čečinu, lístie pohrabané zo záhrady, mulč alebo drevoštiepku. Ak by ste ich chceli ešte poistiť prekrytím, využite netkanú textíliu či kartóny.

Nová záhrada - bylinky Zdroj: Profimedia

Niektoré druhy sú na nízke teploty extrémne citlivé a preto veľmi nemôžeme rátať s tým, že zimu prečkajú v pokojovom režime. Ide najmä o bazalku, kôpor, petržlen, stéviu, harmanček či citrónovú trávu. Ak ich máte vysadené v kvetináčoch či v hrantíkoch, presťahujte ich na zimu do tepla. V prípade, že ich máte posadené priamo v záhrade, treba rátať s tým, že na jar ich budete musieť vysádzať znovu.

Pre viac tipov sledujte Novú záhradu každú nedeľu o 15:45 na JOJke!

redakcia / LF

redakcia / LF

Viac článkov od autora