Nedajte sa oklamať zubatým marcovým slnkom: TIETO činnosti ešte v záhradách nerobte!

Príchod marca znamená viac denného svetla a často aj viac slnečného žiarenia. To nás akosi automaticky láka vyjsť do našich záhrad a začať ich pripravovať na jar. No netreba sa unáhliť! Napriek priaznivejšiemu počasiu je ešte nevhodné vykonávať mnohé činnosti, pretože by sme narobili viac škody, než úžitku.

Zima nie je pre vášnivých záhradkárov práve najvďačnejším obdobím, pretože sa nemôžu naplno realizovať. Prvé intenzívnejšie slnečné lúče, viac denného svetla a možno prvé púčiky jarných rastlín preto zvádzajú k tomu, aby sme sa vybrali do záhrad a začali ich pripravovať na sezónu. Hoci čo-to sa dá robiť už teraz, je veľa aktivít, ktoré ešte majú čas. Počasie je totiž ešte nestabilné a hroziace nočné či dokonca celodenné mrazy by mohli všetko naše úsilie zmariť. Napríklad, hoci sa zdá, že trávnik je odolný, nízke teploty ho môžu zabiť. „Rastliny naštartujú svoj rast na jar nielen v závislosti od teploty vzduchu, ale aj v závislosti od teploty pôdy. Nestačí, že na poludnie svieti slniečko a nám, ľuďom je príjemne. V noci je teplota stále blízko nule - či už nad, alebo pod a pôda je ešte príliš studená. Prerezanie trávnika má obnoviť rezné rany na korienkoch a odnožiach, ktoré počas sezóny vyženú nové korienky a tak sa trávnik zahustí a má zdravý vzhľad. No v čase, keď ešte nerastie, môže prerezanie pôsobiť opačne - trávnik v raste zabrzdí,“ vysvetlil Garden Majster Martin Čurda.

Okrem prerezávania trávnika sa vyhnite aj jeho koseniu. „Ešte nerastie, alebo rastie len veľmi pomaly. Pred zimou sme ho schválne nechali trocha vyšší, ako ochranu pred mrazom a ak ho teraz tej ochrany zbavíme a udrie mráz, môže ho výrazne poškodiť," poznamenal Martin. Strihať by sme taktiež nemali ani živý plot. „Najideálnejšie termíny na strihanie živých plotov sú : začiatok letných prázdnin a koniec letných prázdnin. Vtedy totiž rastú najintenzívnejšie. Dá sa, samozrejme, strihať živý plot aj v priebehu vegetačného obdobia, no skoro na jar určite nie. Mráz by mohol spraviť v rezných ranách trhliny, ktoré sú vstupnou bránou pre spóry patogénnych húb a živý plot napadnutý hubou už nezachránime, ak nechceme intenzívne striekať fungicídnymi prípravkami,“ povedal.

Nová záhrada - kosenie Pri aktuálnom nestabilnom počasí a hroziacich mrazoch by sme trávnik nemali prerezávať a ani kosiť. Zdroj: TV JOJ

​Dostatok času máme podľa jeho slov aj na vyberanie cibúľ jarných cibuľovín. „Aj keď niekde už vykvitli a začnú odkvitať  - vždy treba počkať, kým je vňať zelená. Dovtedy totiž cibuľovina fotosyntetizuje a „naťahuje" živiny do cibule, aby bola silná a zdravá do ďalšej sezóny,“ pripomenul Čurda. Nuž, a počkať by sme mali aj so spustením automatického zavlažovacieho systému. „Teploty okolo nuly rozvodom neublížia, ale ak v noci udrie výrazný mráz a teplota bude niekoľko hodín aspoň osem - desať stupňov pod nulou, mráz môže plastové rozvody plné vody roztrhať,“ vysvetlil Garden Majster.

Nová záhrada - náradie Záhradné náradie môžeme ešte pár týždňov nechať odpočívať. Zdroj: Profimedia

Nenechajte sa preto oklamať zubatým marcovým slnkom a s uvedenými aktivitami v záhrade radšej počkajte. Nabudúce vám povieme, ktoré činnosti naopak vykonávať môžete!

redakcia / LF

redakcia / LF

Viac článkov od autora