Stop plastovým vrecúškám: Vyrobte si ekologický obal na jedlo, ktorý je vo svete hitom!

Plasty doslova zaplavujú našu planétu, a preto je nevyhnutné, aby sme ich postupne začali vypúšťať z našich životov. Našťastie, čoraz viac ľudí začína myslieť ekologicky. Ak do hŕstky ekonadšencov patríte aj vy, zabudnite na mikroténové vrecká a vyrobte si s nami tieto fantastické vrecúška.

Spotreba mikroténových vrecúšok v každodennom živote je podľa štatistík v bežnej domácnosti obrovská. Ak aj rovno separujete odpad poctivo, ich používanie planétu tak či onak zahlcuje. V prípade, že by ste chceli žiť viac ekologicky, inšpirujte sa Máriou Barossovou, ktorá už viac než rok vyrába takzvané „beeswrap“, čiže ekoobaly na potraviny. Podľa jej slov majú hneď niekoľko obrovských výhod. „Myšlienku ekologického obalu mi vnukla moja dcérka, ktorá mi poslala takýto ekologický obal z New Yorku. Odkedy ho vyrábam, od Veľkej noci, som dodnes nekúpila žiadne plastové vrecúško do domácnosti. Zachováva čerstvosť potravín a predlžuje ich trvanlivosť. Navyše, je to kompostovateľné,“ vysvetlila Barossová. Ako na to? Na výrobu ekoobrúskov existujú dve techniky – zažehľovanie alebo varenie. Obe metódy sú veľmi jednoduché a netrvajú dlhšie než pár minút. Základom je hmota, ktorú si vyrobíme z 80 gramov včelieho vosku, 1 lyžice jojobového oleja a 40 gramov borovicovej živice. Tieto tri zložky majú dokopy antiseptické, antibakteriálne a antimykotické vlastnosti.

Výroba ekologického obrúsku pomocou zažehľovacej techniky je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý. Zdroj: TV JOJ

​Postup: Vezmeme si kus látky a odmeriame na nej rozmer zhruba 30x30 centimetrov. Použiť môžete novú látku, ale aj starú košeľu súcu už len na vyhodenie. Takto jej dáte nový život. Pripravte si plech na pečenie a naň položte papier na pečenie. Na to položte odstrihnutý kúsok látky. Na kuchynskom strúhadle si nastrúhajte voskovú zmes a rovnomerne ju nasypte na kus látky. Priložte vrstvu papiera a pomaly zažehľujte. Obrúsok netreba otáčať, pretože vosk presiakne cez celú látku. Po chvíli môžete žehličku vypnúť a vrchnú vrstvu papiera opatrne odlúpnite. Vosk zaschne v priebehu niekoľkých sekúnd. Hotovo! Druhý spôsob je ešte o čosi jednoduchší. V hrnci roztopte voskovú zmes a ponorte do nej kus látky. Nechajte ju na chvíľu v hrnci, aby sa poriadne nasal roztopený vosk. Pomocou varešky po chvíli obrúsok vytiahnite a nechajte stuhnúť. Hotovo!

Chcete ešte viac skvelých tipov na veci, ktoré si ľahko a rýchlo vyrobíte sami doma? Sledujte každú nedeľu reláciu Na chalupe o 16:50 na JOJke!

 

Lenka Filipová

Lenka Filipová

Viac článkov od autora
Tagy: Na chalupe