Nedajte šancu dieram a škrabancom v dreve: Ako opraviť poškodený nábytok či podlahu?

Ak práve nežijete v múzeu, ale normálne v domácnosti, v ktorej sa drevený nábytok bežne používa, je vysoko pravdepodobné, že sa skôr či neskôr poškodí. Ako ľahko a rýchlo zrepasovať zničené miesta poradili odborníci v relácii Na chalupe.

Určite nám dáte za pravdu, ak povieme, že drevo je pomerne mäkký materiál. Samozrejme, závisí to od typu dreva, ale nech je akékoľvek tvrdé, v súboji s, napríklad, železom bude pravdepodobne vždy ťahať za kratší koniec. Niekedy preto stačí naozaj málo na to, aby sa náš obľúbený drevený nábytok či podlaha poškodili. Ako odstrániť nedostatky, chyby alebo poškodenia dreva vysvetlil v relácii Na chalupe odborník Ján Vereš. Základom je špeciálna tavná pištoľ, ktorú poľahky kúpite v hobby markete. Do nej sa vkladajú polyamidové tyčinky, ktoré sa dajú kúpiť v rôznych farbách – či už ladiace k drevu alebo kontrastné. Polyamid je na výplň úplne geniálny materiál, pretože je netoxický, vodeodolný, elastický, prispôsobí sa vlastnostiam dreva a s povrchom dokonale splynie. Takáto oprava dreva má podľa Vereša už tridsať rokov a pochádza z Dánska.

Polyamidové tyčinky do tavnej pištole Zdroj: TV JOJ

​Postup je veľmi jednoduchý. Na úvod si treba pripraviť povrch. Ak ideme upravovať lakované alebo olejované drevo, treba ho najprv dôkladne prebrúsiť. Tavnú pištoľ nahrejeme na 170 stupňov, vložíme tyčinku a natavíme ju do diery či škrabanca. Po aplikácii okamžite zachladíme. Rýchle a efektívne schladenie dosiahneme použitím hliníkového bloku. Chladíme približne dvadsať sekúnd a následne nadbytočný materiál zosekneme. Opravenú časť ešte prebrúsime a môžeme aplikovať lak, lazúru, farbu či olej. Hotovo!

Sledujte reláciu Na chalupe každú nedeľu o 16:50 na JOJke!

Lenka Filipová

Lenka Filipová

Viac článkov od autora
Tagy: Na chalupe