Unikát, na aký Slovensko čakalo desiatky rokov: Tisíce dôvodov, pre ktoré si 1890 zamilujete!

Tešte sa na hotový unikát a nevídanú filmovú kvalitu.

Presne o týždeň v nedeľu 5. marca vám na JOJke prinesieme dlhoočakávaný historický seriál 1890, ktorého pútavý dej sa bude odohrávať v čarokrásnom prostredí Betliara. Skvelú seriálovú novinku plnú napätia, romantiky i humoru vám prinesieme v týždeň 15. narodenín TV JOJ ako jeden z našich najväčších projektov vôbec. Na seriál je mimoriadne pyšný aj samotný generálny riaditeľ JOJky Marcel Grega, ktorý si v ňom dokonca aj zahral jednu mini rolu. „Súčasťou seriálu je výborné herecké obsadenie, pútavý príbeh i skvelá réžia. Sme hrdí na to, že práve Televízia JOJ priniesla seriál, ktorý je výrazne nadpriemerne urobený a nehanbíme sa zaň. Keď sme ukazovali prvé výsledky našim európskym partnerom, záujem o spoluprácu bol dosť veľký,“ prezrádza Grega.

Seriálová novinka 1890 prinesie mnoho unikátnych vecí, aké na Slovensku nemajú obdoby. „Z môjho pohľadu ide o najkvalitnejšie urobený seriál na Slovensku za posledných 10 – 15 rokov. Je to spôsobené dlhou prípravou i výpravou, ktorá sprevádza seriál, keďže je dobový. Kostýmy boli šité na mieru podľa reálnych kostýmov, ktoré sa v tej dobe nosili. Okrem toho ide o seriál, ktorý podčiarkuje slovenskosť a náš región ako taký,“ vyzdvihuje Grega pozitíva tohto seriálu, ktorý sa od námetu až po realizáciu rodil na filmovej úrovni až dva roky.

1890 - kostymy 1890 - kostymy Zdroj: PIKNIK PICTURES

Unikátom trinásťdielneho seriálu 1890 sú aj samotné lokácie, na ktorých  štáb nakrúcal vyše troch mesiacoch. V historických priestoroch kaštieľa Betliar sa museli všetci členovia výroby vysporiadať s netradičnými podmienkami a nízkymi teplotami nielen v exteriéri, ale aj v samotnom kaštieli. Exteriéry vznikali v okolí Gemera aj v priľahlých maďarských dedinkách, nakrúcalo sa dokonca i v jaskyni či bani. Seriál 1890 si zakladá na vernom vizuálnom dobovom spracovaní. Rekvizity pre seriál sa začali zbierať už rok pred nakrúcaním, pričom pochádzajú z rôznych miest – či už zo štúdií na Barrandove, pražských starožitníctiev, Viedne ale aj z Gemera. Niektoré pochádzajú i z historickej zbierky kaštieľa Betliar, iné sú zas ušité priamo na mieru pre seriál a napokon skončia v expozícii múzea.

1890 - making of historicky voz kamera 1890 - making of historicky voz kamera Zdroj: PIKNIK PICTURES

Precíznou prípravou prešli aj samotní herci seriálu s medzinárodným obsadením. Kým výroba odštartovala začiatkom septembra, herci hlavných postáv skúšali už od júna, aby sa čo najlepšie vžili so svojimi postavami. Nakrúcanie seriálu sa úspešne zavŕšilo v polovici decembra a spolu vzniklo 13 epizód. Súčasťou takmer štvormesačnej výroby boli aj náročné obrazy, ktoré si vyžadovali na slovenské seriálové pomery nadštandardný čas na prípravu. Niektoré totiž zabrali i polovicu natáčacieho dňa, čo je približne šesť hodín. Výsledok teda bude stáť rozhodne za to.

Historický seriál 1890 štartujeme už o týždeň v nedeľu 5. marca o 20:35 na JOJke!

HLÁŠKYZO SERIÁLU