Ako vzniká seriál? Finálna verzia nemá nič spoločné s prvým námetom…

Danica Haláková prezrádza tajomstvá zákulisia televíznej tvorby.

Herci, režisér, kameramani, zvukári, maskérky a kostymérky, produkční a asistenti - takto to vyzerá na nakrúcaní seriálu. Na finálnej verzii sa podieľajú ešte strihači, dramaturg a hudobný dramaturg. No než vznikne “finálna verzia” seriálu alebo jednej jeho epizódy, musí byť napísaný scenár a než sa napíše scenár, musí vzniknúť námet. Podľa slov Danice Halákovej, kreatívnej producentky, ktorá stojí za zrodom seriálu Divoké kone, to nemusí byť cielené a dokonca za námetom nestojí jediný človek:

“Ten námet sa v procese veľmi mení. Vznikne myšlienka, väčšinou vzniká, dovolím si tvrdiť, že nevznikne v hlave jedného človeka. Je to väčšinou výsledok tvorivých debát, nemusí to byť ani cielené. Ľudí, s ktorými robím, veľmi dobre poznám. Každý je dobrý v niečom inom, niekto je lepší na príbeh, niekto na dialógy, niekto na komické veci, niekto lepšie vymýšľa dramatické veci. Tým pádom, že tých ľudí poznám a dlho sme spolu robili, môžeme sa baviť, písať a o rok vytiahnuť niečo, čo máme spísané na papieri.” 

Samozrejme, od námetu sa nedá hneď "prehupnúť" na písanie jednotlivých scenárov a nakrúcanie. Predtým čaká tvorcov ešte rovnako zložitý tvorivý proces a často na jeho konci ešte pred realizáciou projektu zistia, že sú ďaleko od prvotného nápadu. “Keď sa dohodneme, že na tom seriáli ideme pracovať, ideme do vývoja a v podstate veľmi často to s tou spoločnou myšlienkou už nemá nič spoločné. Tu sme postupovali tak, že sme najprv vytvorili prehistóriu toho príbehu. Môžem prezradiť, že hoci sa príbeh seriálu odohráva v súčasnosti, má veľmi silný historický background. Okrem flashbackov nás v súčasnosti ovplyvňujú veci z minulosti. Ako prvý vznikol historický príbeh, na ktorý sme “namontovali” ten súčasný,” prezrádza Danica a umožňuje nám hlbší náhľad do sveta tvorcov. 

Pre kreatívnych scenáristov je asi najťažšie prispôsobiť ich príbeh tak, aby bol "natočiteľný" v slovenských reáliách, so slovenskými hercami, ku spokojnosti televízie aj jej divákov. “V čase realizácie musíte trochu z nápadov škrtať. Máte rozpočtové obmedzenia, priesotrové realizácie, postavy musíte napasovať na svojich hercov. V čase vymýšľania je to pole neobmedzených možností. Potom aj televízia má svoje predstavy a musíte sa s nimi dohodnúť ako s partnerom. Ďalšia vec je, že sa musíte prispôsobiť divákovi, rátať s tým, aby mal seriál sledovanosť. Aby ho seriál zaujal, namotal sa tam na nejaké veci," dodáva Danica, ktorá je súčasťou každého kroku tvorby Divokých koní

Seriál Divoké kone uvidíte na JOJke už 5. januára!

Chcete mať vždy nové a aktuálne informácie o seriáli Divoké kone? Pridajte sa medzi jeho fanúšikov na Facebooku!