Mladá rodina žije v storočnej drevenici a oblieka si kroje: Toto musíte vidieť!

Čoraz viac ľudí dáva pred vymoženosťami modernej doby prednosť našim klasickým slovenským tradíciám. Príkladom je aj rodina Lilkovcov, ktorá žije v Heľpe a na svoj život nedajú dopustiť.

Vďaka relácii Na chalupe máme možnosť vidieť nielen krásne chalupy, ale aj spoznať zaujímavých ľudí, ktorí nás majú čím inšpirovať. Tentoraz moderátorka Katka Jesenská zavítala do Heľpy, kde v takmer storočnej drevenici žije rodina Lilkovcov. „Sme na dedičnom grunte, pretože toto je pôvodný dom manželových prastarých rodičov, ktorí ho tu postavili v roku 1933. Sme už štvrtá generácia, ktorá tu býva. Z chalupy sa stalo trvalé bývanie,“ vysvetlila mama Zuzana.

​Zaujímavosťou je, že pôvodne zachovaná je celá drevená časť nehnuteľnosti, to znamená – múry a okná. Práve tie boli robené presne na mieru v čase, keď sa v roku 1933 chalupa stavala. Keď sa sem rodina nasťahovala, dala urobiť aj termovízne snímky, aby zistili, či okná budú aj v dnešnej dobe vyhovujúce. Výsledky boli vynikajúce, takže starodávne drevené okná mohli zostať.Nové okná, ako sú plastové či eurookná, dostali na frak,“ zhodnotil so smiechom Jozef Lilko. Pôvodný je aj drevený gang, ktorý je aj po toľkých rokoch dostatočne pevný. Možným vysvetlením je materiál, ktorým je drevo ošetrené. „Je natretý starým olejom z lokomotívy. Natretý je ním aj celý dom. Jediná nevýhoda je, že zanecháva stopy. Čiže, netreba sa toho chytať,“ povedali manželia so smiechom. Ako vyzerá interiér chalupy a čo zaujímavé ešte manželia oblečení v krojoch prezradia?

Sledujte reláciu Na chalupe každú nedeľu o 16:50 na JOJke!

Lenka Filipová

Lenka Filipová

Viac článkov od autora
Tagy: Na chalupe