Ako využiť čas, kým je ešte chladné počasie?: 8 vecí, ktoré už môžete v záhrade robiť!

Minulý týždeň sme vám priniesli článok, v ktorom Martin Čurda z Novej záhrady vysvetľoval, ktoré činnosti by sme ešte v záhrade nemali robiť pre nízke teploty. Teraz vám prinášame tipy na aktivity, ktoré naopak môžete robiť aj napriek tomu, že počasie ešte nie je príliš stabilné!

Marec so sebou prináša viac denného svetla a často aj viac slnečného žiarenia. To nás okamžite láka vyjsť do našich záhrad a začať ich pripravovať na jar. Pri jednotlivých úkonoch sa však netreba unáhliť, pretože by sme prehnanou aktivitou mohli urobiť viac škody než úžitku. Kým vysádzanie plodín, starostlivosť o trávnik či spustenie zavlažovacieho systému ešte treba na nejaký ten týždeň odložiť, stále je dostatok činností, ktorým sa môžeme venovať. Patrí k nim predovšetkým údržba našich záhrad, terénne úpravy či riešenie technických prvkov.

Ak máte tento rok v pláne čokoľvek v záhrade budovať, teraz je ten správny čas. Môžeme zakopávať do pôdy rozvody automatického zavlažovacieho systému, káble osvetlenia, budovať suché múriky, oporné múry, oplotenie. Zakladať skalku, vykopávať pôdu na jazierko, zasakovačku, či retenčku. Robiť prípravu na záhradný domček, kôlňu, výbeh pre hydinu. Montovať záhradný domček, altánok, pergolu. Budovať záhradné chodníčky,“ vymenoval Garden Majster Martin Čurda. Okrem toho môžete zostrojiť, napríklad, vyvýšené záhony. Taktiež môžete zakladať kompost, kompostovú jamu, listovú hrobľu či prehadzovať kompost v kompostéri, aby nabral vzduch. Pokojne sa pustite aj do prípravy budúcich hriadok na pestovanie. Rýľovať hriadky, na ktoré predtým môžeme rozhodiť vyzretý kompost a rýľovaním ho zapracujeme do pôdy. Pripravíme si tak hriadky na vysádzanie zeleninových priesad, ktoré príde cca o dva mesiace,“ poznamenal Martin.

Nova zahrada - chodnik Zdroj: Profimedia

​Netreba sa báť ani strihania ovocných stromov či kríkov. Stromy treba ostrihať ideálne do momentu, keď začne prúdiť miazga. Začnite strihom jadrovín a potom sa pustite do kôstkovín. Čo sa týka kríkov, strihať môžete všetko bobuľové ovocie, teda egreše, ríbezle, josty či maliny.

NOva zahrada - sadenie Zdroj: Profimedia

​Ak by ste predsa len chceli už niečo aj pestovať či sadiť, buďte opatrní. V exteriéri je možné zatiaľ vysádzať kontajnerované okrasné kry, teda tie so zapestovaným koreňovým balom, ako napríklad, ruže, vistériu, tavoľník, drevité pivonky, kalinu, pajazmín.Môžete tiež vysádzať aj voľnokorenné ovocné dreviny všetkého druhu - kry aj stromy a aj teplomilné druhy ako sú broskyne, marhule, nektarinky,“ doplnil Čurda. V interiéri sa zas môžete vrhnúť na predpestovanie priesad. Začnite predpestovávať priesady vo vnútri na parapete, alebo vo vykurovanom sleníku. Môžeme ešte aj začínať s predpestovaním - čiže aj teraz vysievať do hrantíka semienka plodovej zeleniny (rajčiaky, papriky),“ doplnil Garden Majster.

Nova zahrada - sadenie Zdroj: Profimedia
redakcia / LF

redakcia / LF

Viac článkov od autora