Nový TV seriál
Slovania
Príbeh zasadený do siedmeho storočia.

Príbeh zasadený do siedmeho storočia sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu.

Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka jeho hrdinstvu, hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si naňho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie potomka sľúbiť. Radúz sa tak obráti na žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru...

Seriál pracuje s fiktívnou rekonštrukciou historického obdobia, ale aj s fantazijnými a nadprirodzenými prvkami. Motívy k nej tvorcovia vybrali zo slovenskej a ukrajinskej ľudovej slovesnosti, piesní a rozprávok. Vytvárajú tým akýsi samostatný svet.

Hradisko Veľký stôl

Nachádza sa v horách, blízko pastvín a mokradí. Obyvatelia sú predovšetkým pastieri oviec a dobytka, živia sa však aj lovom. Hradisku vládne starešina Bohdan so svojou chorou ženou Zorou a hlavným kňazom – žrecom – ktorým je ambiciózny Čarad.

POSTAVY:

Draha

Polina Nosykhina

Sirota, mladá bylinkárka, ktorá cíti, že sa v nej rozvíjajú zvláštne, nadprirodzené schopnosti, ktoré sa potrebuje naučiť ovládať. Pomôže jej v tom starý žrec Sokol zo susedného hradiska a zvláštny cudzinec, ktorý jej vkročí do života.

Vlad

Juraj Loj

Neznámy cudzinec, ktorého zachráni Draha pred istou smrťou. A nielen to – lieči ho a pomáha mu spomenúť si, kto vlastne je. Vlad hovorí jazykom miestnych, ovláda umenie boja, rozmýšľa pragmatickejšie a pýta sa na veci, na ktoré sa pýtať nemá. Je iný, a to je podozrivé.

Čarad

Dušan Cinkota

Hlavný žrec (staroslovanský kňaz) hradiska Veľký stôl. Ambiciózny, no veľmi netrpezlivý a vnútorne rozorvaný. Chcel by sa rozprávať s bohmi, no nedokáže podstúpiť dlhú cestu sebapoznania, ktorá je na to potrebná. Využíva preto rôzne skratky a nie celkom poctivé cesty na to, aby dosiahol, po čom prahne.

Bohdan

Olexandr Mavrits

Spravodlivý a veľkorysý starešina Veľkého stola. Snaží sa viesť svojich ľudí k vzájomnému rešpektu a empatii. Dojímavo sa stará o svoju chorú a utrápenú ženu Zoru a bojí sa, že bez nej ostane na tomto svete celkom sám. Ctí si tradície a nepísané zákony, ktoré mu niekedy potom samy zväzujú ruky.

Desana

Anna Adamovich

Kováčova dcéra, vnímavé a temperamentné dievča, nešťastne zaľúbené do mladého chlapca Bela. Pre svoju neopatrnosť sa zamotá do siete intríg utkanej žrecom Čaradom.

Horan

Andy Hryc

Kováč, milujúci otec a spravodlivý človek, ktorého v živote postihla tragédia a z rozvetvenej rodiny mu ostala len dcérka Desana. Predstava, že by mal niekedy prísť aj o ňu, je jednou z jeho najhorších nočných môr.

Belo

Makar Tychomyrov

Mladý pastier, ktorý sa teší, keď sa z neho stane oficiálne muž. Túto radosť mu však svojím vpádom pokazí čudný cudzinec. Najlepší kamarát Drahy, trošku naivný, v niečom detinský, no v hrudi mu bije srdce hrdinu a bojovníka.

Hradisko Furnau

Bohatšie a omnoho väčšie hradisko oproti zaostalému horskému Veľkému stolu. Hradisko výročných trhov sa rozprestiera pri rieke a na obchodnej ceste. Vládne mu starešina Slavomír a žrecom je uvážlivý Sokol.

POSTAVY:

Radúz

Tomáš Maštalír

Syn starešinu Slavomíra, skvelý bojovník, no veľmi temperamentný, prchký a impulzívny. Má extrémne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť, no nemá trpezlivosť na ňu čakať. Vášnivo miluje svoju ženu Ladu, s ktorou sa mu však nedarí počať potomka. Pre svoju lásku je však odhodlaný urobiť čokoľvek.

Lada

Jana Kvantíková

Krehká Radúzova žena, vo Furnau je cudzinka, pochádza z juhu, odkiaľ so svojou mamou ušla po plienení Avarov.

Nevie dať svojmu mužovi dediča, čo ju ako ženu zneisťuje a trápi sa tým.

Bojí sa, že sa tým ich láska s Radúzom naštrbí.

Božidara

Zuzana Fialová

Milujúca a obetavá matka Lady, ktorá ju zachránila pred zlým osudom na juhu útekom do Furnau a teraz je rozhodnutá svojej dcére a sebe zabezpečiť život, ktorý by im všetky príkoria vynahradil.

Sokol

Oleg Mosyichuk

Starý a skúsený žrec hradiska Furnau. V živote toho zažil toľko, že ho už máločo vie prekvapiť. Spolu s Drahou tuší, že pre obe hradiská bohovia prichystali veľkú skúšku. Okrem svojich nadprirodzených schopností pred svojimi najbližšími skrýva aj jednu veľkú bolesť, ktorú mu Draha ako jeho oddaná žiačka pomôže vyliečiť.

INFOBOX

Réžia: Peter Bebjak, Micha Blaško, Serhii Sanin

Kamera: Martin Žiaran, Stanislav Adam, Volodymyr Ivanov

Herci: Juraj Loj, Polina Nosykhina, Tomáš Maštalír, Jana Kvantíková, Dušan Cinkota, Zuzana Fialová, Makar Tihomirov, Oleg Mosyichuk, Richard Autner, Oleksandr Mavrits, Andy Hryc, Sasha Rudinskiy, Anna Adamovych, Jana Labajová, Marek Vašut, Michal Režný

Koprodukcia: Wandal Production, Slovenská produkčná, a.s., European Partnership Media Group

Scenár: Jozef Koleják, Veronika Kolejáková, Ján Luterán

Dátum natáčania: 16.5.2019 – 23.10.2019

Epizódy: 12 dielov x 40 minút

Miesta natáčania: Ukrajina, Slovensko, Česká republika

Zdroj obrázkov: TV JOJ